Minęło już trochę czasu od naszej wizyty w Poznaniu, ale chcemy podzielić się z Wami wielkimi wrażeniami, jakie towarzyszyły nam podczas największego wydarzenia motoryzacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapraszamy na premierę naszego filmiku!
Aktualności
WSPOMNIENIE Z MOTOR SHOW POZNAŃ 2025
1000-LECIE KRÓLESTWA POLSKIEGO
Z okazji tysięcznej rocznicy koronacji pierwszego Króla Polski Bolesława Chrobrego nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program był ogólnopolskim przedsięwzięciem realizowanym przez zgłoszone szkoły, a zespoły, aby otrzymać certyfikat musiały zrealizować trzy zadania obowiązkowe:
- nagrać film wywiad z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego
- wykonać grę dydaktyczno-historyczną
- zorganizować wystawę z okazji szkolnego dnia z Bolesławem Chrobrym.Udział w programie był wspaniałą okazją dla uczczenia 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, upowszechnieniem wiedzy na temat życia i działalności pierwszych polskich władców z Dynastii Piastów oraz integracji całej społeczności szkolnej.
DZIEŃ SPORTU
9 czerwca 2025 roku na obiekcie sportowym Orlik odbyły się turnieje piłki nożnej oraz piłki siatkowej w ramach Szkolnego Dnia Sportu ZSP w Pszowie.
W tym roku do rozgrywek przystąpiło aż 6 klas. Nauczyciele WF bardzo dziękują za tak liczne uczestnictwo i gratulują wszystkim szkolnym sportowcom za zdrową rywalizację w duchu fair play.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Pilka nożna
1 miejsce - II G
2 miejsce - III D
3 miejsce - III F
4 miejsce - II T
Siatkówka
1 miejsce - II G
2 miejsce - II A
3 miejsce - III D
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane słodkie nagrody dla wszystkich.
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
W czwartek 5 czerwca odbył się szkolny turniej szachowy „ROSZADA 2025”. Turniej był podsumowaniem działalności Szkolnego Koła Szachowego w ZSP w Pszowie. Udział wzięli uczniowie z technikum jak również z Branżowej Szkoły I Stopnia. Turniej wygrał Oktawian Sauer z klasy IIIG, który w finale pokonał uczennicę z klasy IV technikum Julię Liśnikowską. Szkolne koło szachowe prowadzi pan Tomasz Kurant.
1
ZAWODY WĘDKARSKIE
W piątek 30 maja 2025 roku odbyły się na łowisku Białeccy w Pstrążnej https://www.pstrazna.pl/ zawody wędkarskie o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie. W zawodach udział wzięło 17 uczniów w tym jeden z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.
Oficjalne wyniki II Zawodów Wędkarskich o Puchar Dyrektora ZSP w Pszowie:
I miejsce: Igor Pietrek kl. 2A ( 11,2 kg)
II miejsce: Jakub Nitner kl.2A ( 7,2 kg )
III miejsce: Kamil Mertka kl. 3T ( 6,8 kg)
Puchar Dyrektora ZSP w Pszowie za złowioną największą rybę (karp 3,5 kg) zdobył uczeń Kamil Hejna z klasy 2d.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów.
Głównym sponsorem tegorocznych zawodów był Sklep Wędkarski RYBKA os. XXX-lecia pawilon 62A Wodzisław Śląski https://sklep-rybka.pl/
1
Wywiadówki
Zapraszamy rodziców na zebrania z wychowawcami, które odbędą się 3 czerwca 2025 roku wg harmonogramu:
MŁODZI GŁOSUJĄ 2025
W ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują 2025” uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować 14 maja na wybranych kandydatów i kandydatki na Prezydenta RP. Na kogo zagłosowali?
Frekwencja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie wyniosła 46,12%, oddano 137 głosów ważnych.
Ilość oddanych głosów na kandydata:
BARTOSZEWICZ Artur - 1
BIEJAT Magdalena Agnieszka - 7
BRAUN Grzegorz Michał - 20
HOŁOWNIA Szymon Franciszek - 0
JAKUBIAK Marek - 0
MACIAK Maciej - 0
MENTZEN Sławomir Jerzy - 60
NAWROCKI Karol Tadeusz - 7
SENYSZYN Joanna - 15
STANOWSKI Krzysztof Jakub - 6
TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz - 3
WOCH Marek Marian - 1
ZANDBERG Adrian Tadeusz - 17
Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu.
NOWOCZESNA SZKOŁA - LEPSZE JUTRO
Nazwa projektu: „Nowoczesna szkoła – lepsze jutro”
Data zawarcia umowy: 11.04.2025 r.
Numer projektu: FESL.10.14-IZ.01-0A68/24
Okres realizacji projektu: 23.04.2025 r – 31.03.2027 r.
Realizator zadania: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie
Wartość całkowita projektu Realizatora – 1 323 223,54 zł
Informacja o finansowaniu: projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Partnerzy: brak
Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”, Działanie FESL.10.14 „Infrastruktura kształcenia zawodowego”
Przedmiotem projektu jest:
Doposażenie pracowni grafiki komputerowej dla zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz pracowni diagnostyki samochodowej dla zawodu technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie wraz z poprawą dostępu do ww. sal dla osób z niepełnosprawnościami oraz likwidacja barier architektonicznych.
Grupy docelowe: Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia kompetencji uczniów i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie kształcących się w zawodach technik grafiki i poligrafii oraz technik pojazdów samochodowych. Doposażenie pracowni pozwoli na stworzenie warunków do prowadzenia zajęć zawodowych w kierunkach oczekiwanych przez rynek pracy.
Cele projektu: Głównym celem jest podniesienie standardu obecnie funkcjonujących pracowni kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski. W wyniku realizacji przedsięwzięcia osiągnięty zostanie cel dostosowania infrastruktury szkoły do prowadzenia zajęć zawodowych w kierunkach oczekiwanych przez rynek pracy. Baza dydaktyczna zostanie unowocześniona, aby warunki nauczania były dostosowane pod potrzeby pracodawców i zachodzące zmiany związane z postępem technologicznym. Zostaną doposażone pracownie do praktycznej nauki zawodu, co przełoży się na wysoką jakość zajęć edukacyjnych, a także uzyskanie przez uczniów kompetencji odpowiadających potrzebom dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.
Dzięki pozyskanym środkom europejskim w ramach projektu „Nowoczesna szkoła – lepsze jutro” pracownie zostaną doposażone w m.in.:
- zestawy komputerów do obróbki graficznej wraz z tabletami graficznymi
- zestaw ploterów
- drukarkę 3D
- zestawy panelowe: układy zapłonowe pojazdu, aktoryka systemów pojazdowych, stanowisko badania alternatorów i rozruszników, system sterowania silnikiem Common Rail, sensoryka pojazdu, oświetlenie pojazdu
Budynek szkoły zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wartość całkowita projektu/zadania – 3 332 878,71 zł
Wysokość wkładu własnego do projektu/zadania – 499 931,78 zł
Wysokość dofinansowania do projektu/zadania – 2 832 946,93 zł
Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich do projektu/zadania – 2 499 659,06 zł
Link do strony Beneficjenta: https://www.powiatwodzislawski.pl/projekty-ue/nowoczesna-szkola-lepsze-jutro
UCZNIOWIE KLAS SAMOCHODOWYCH PRZESZKOLENI
Uczniowie klas samochodowych naszej szkoły wzięli udział w pięciu wyjazdowych szkoleniach w ramach programu Erasmus+ „Europejskie rozwiązania w zapewnieniu efektywnej współpracy edukacji i biznesu sektora Automotive”
Szkolenia odbywały się w Tychach, Pszczynie i Sosnowcu w okresie marzec-kwiecień 2025r.
Szkolenia obejmowały następującą tematykę:
- Elementy zespołu tłumiąco-resorującego - budowa, funkcje, zasada działania, zalecenia i wskazówki montażowe.
- Hybrydowe zespoły napędowe.
- Układy chłodzenia w pojazdach samochodowych.
- Elektronika pojazdowa.
- Rola i znaczenie akumulatora 12V w pojazdach hybrydowych i elektrycznych – procedury serwisowe.
Uczniowie otrzymali dużą dawkę najnowszej wiedzy, wprost od najlepszych szkoleniowców z branży. Dla każdego uczestnika przygotowano gadżety w postaci koszulek, czapeczek itp. Uczestnicy otrzymają również cenne certyfikaty uczestnictwa.
DZIEŃ OTWARTY
Szanowni Ósmoklasiści i Rodzice!
Z wielką przyjemnością zapraszamy Was na Dzień Otwarty w naszej szkole. To doskonała okazja, by poznać ofertę edukacyjną Technikum oraz Branżowej Szkoły I Stopnia, dowiedzieć się, jak możemy pomóc w rozwoju zawodowym, a także zobaczyć, jak wygląda życie w naszej szkole.
Kiedy? Piątek 28 marca 2025 r. w godzinach 16:00 - 18:00
Gdzie? Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie ul. R. Traugutta 32
Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję zwiedzić szkołę, porozmawiać z nauczycielami i uczniami oraz zapoznać się z kierunkami, które oferujemy. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji i nauki. Znajdziecie u nas bogate źródło wiedzy o tajnikach kształcenia zawodowego.
Sprawdź, jak nasza szkoła może pomóc w realizacji Twoich marzeń edukacyjnych i zawodowych!
Zapraszamy serdecznie!
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
6 marca Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie po raz drugi włączył się do ogólnopolskiej inicjatywy patriotyczno-sportowej organizowanej przez fundację Wolność i Demokracja Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.
Ponad 50 uczniów wystartowało w biegu na dystansie 1963 m. na terenie wokół pszowskiego Orlika. To odległość symboliczna, gdyż w październiku 1963 roku (osiemnaście lat po wojnie) ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami. Młodzież oraz nauczyciele walczyli bardzo dzielnie, a najlepsi zostali uhonorowani medalami i nagrodami ufundowanymi przez organizatora, które wręczyła dyrektor ZSP w Pszowie Izabela Widera.
Po biegu na wszystkich uczestników wydarzenia czekała gorąca grochówka, podawana z pojazdu wojskowego partnera biegu Stowarzyszenia Ranger Survival Club. Uczniowie mogli również zwiedzić stoisko ze sprzętem wojskowym i survivalowym.
Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia naszych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy:
- Auto Service P T A Sanecznik
- Auto Mix Skrzyszów
- Annex – Auto Serwis
- Serwis samochodowy Mirosław Norek
- Elektro Car Adrian Nowicki
- Auto serwis Grzegorz Sosna
- Auto Usługi Adam Króliczek
- Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Artur Harnasz.
Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/G6sLZoLTgVppGytRA
Radosław Bała
WYWIADÓWKI
Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami, które odbędą się 11 marca 2025 roku wg harmonogramu:
MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W ŁYŻWIARSTWIE
6 lutego 2025 r. na lodowisku w Pszowie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Wodzisławskiego w Łyżwiarstwie. Tegoroczne zawody były już XVIII edycją tej imprezy.
Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie i Lodowisko w Pszowie..
Młodzież szkół ponadpodstawowych rywalizowała w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Zawody składały się z dwóch konkurencji, podczas których zawodnicy musieli się wykazać zarówno umiejętnościami technicznymi jak i szybkością przejazdu. Najlepiej z czasem i przeszkodami poradziły sobie drużyny dziewcząt i chłopców z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl..
Drużyna chłopców z ZSP w Pszowie w składzie: Łukasz Ziętek (IIID), Bartosz Matuszek (IIG), Kamil Mertka (IIIT), Michał Matuszek (IIIT) i Dawid Koczy (IIID) wykazała się bardzo dobrymi umiejętnościami zajmując drugie miejsce w zawodach. Drużyna uzyskała najlepszy czas przejazdu w drugiej konkurencji. Ponadto Bartosz Matuszek okazał się najszybszym zawodnikiem w pierwszej konkurencji wśród wszystkich uczestników zawodów. Zespół dziewcząt w składzie Vanessa Hajduczek (III F), Amelia Łakuta (IIIB), Emilia Brysz (IIA) i Nikola Piekarska (IIE) uplasował się w zawodach na szóstym miejscu.
1
KARNAWAŁOWY KONKURS FRYZJERSKI
27 stycznia odbył się szkolny konkurs fryzjerski w kategorii „Fryzura karnawałowa 2025”. W konkursie wzięło udział 8 uczniów. Prace konkursowe były bardzo kreatywne. Fryzury zostały wykonane na główkach treningowych.
Ocenie podlegało:
• wykonanie fryzury,
• całościowy wizerunek główki,
• dobór makijażu,
• dobór stroju
Wyniki konkursu:
I miejsce BARTOSZ KROCZEK – uczeń salonu „Fantazja” w Wodzisławiu Śl.
II miejsce ALDONA JAŚKIEWICZ – uczennica salonu „Prestiż” w Wodzisławiu Śl.
III miejsce JULIA GATNAR – uczennica salonu „Aisha” w Radlinie
Wyróżnienie ROKSANA KLON – uczennica salonu „ U Asi” w Radlinie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczególnie zwycięzcom i ich mistrzom.
NOWA SIEDZIBA PORADNI
Osoby korzystające z bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2026 roku zmianie ulegnie siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim z ulicy dr. Lucjana Mendego 3 w Wodzisławiu Śląskim na ulicę Władysława Orkana 23 w Radlinie.
MISTRZOWIE W BADMINTONIE
15 listopada 2024r. odbył się finałowy turniej o „Mistrzostwo Szkoły w badmintonie chłopców”.
W turnieju brali udział: Łukasz Ziętek, Oliwier Duliński, Bartosz Matuszek, Dawid Melcer, Aleksander Chlebowski, Bartosz Dark, Dawid Połcik.Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Łukasz Ziętek
II miejsce – Oliwier Duliński
III miejsce – Bartosz MatuszekZawody zorganizowała nauczycielka wychowania fizycznego p. Alina Wiaderna.
PROJEKT CZECHY
Nasza czeska przygoda dobiegła końca. W dniach 18-22 listopada uczniowie przebywali u naszych południowych sąsiadów. Młodzież spisała się świetnie i bardzo kreatywnie realizowała projektowe zadania. Było wiele aktywności, narodowe wieczory czesko-polskie, spacery po pięknym, już zimowym Beskidzie, integracja i sporo zabawy. Projekt zwieńczyło spotkanie w Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, gdzie Pan Dyrektor Pavel Kubinek podziękował wszystkim za udział w projekcie oraz wręczył certyfikaty uczniom i nauczycielom za za ukończenie projektu o fałszywych informacjach i manipulacjach pn. "Believe it or not", który był finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego. Do projektu zostaliśmy zaproszeni przez naszego partnera Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, za co serdecznie dziękujemy.
MECHANIK ROKU 2024/2025
26 listopada 2024r. odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy i umiejętności motoryzacyjnej "Mechanik Roku", którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie przy współpracy z Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Etap pierwszy odbył się w placówce macierzystej ucznia. Do etapu praktycznego zakwalifikowani zostali trzej uczniowie, którzy uzyskali najwyższy dorobek punktowy w części teoretycznej. Etap praktyczny odbył się w warsztacie Mechaniki Pojazdowej Pana Michała Tronta w Zawadzie. Zadanie konkursowe obejmowało wykonanie zadania praktycznego pod nadzorem egzaminatorów Izby Rzemieślniczej w Katowicach, pracowników warsztatu oraz przedstawicieli Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.
Komisja oceniająca umiejętności uczniów składała się z następujących członków: Aleksander Hanasz - przewodniczący komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Podstarszy Cechu w Wodzisławiu Śląskim, Andrzej Ryszka - członek komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Sekcyjny branży motoryzacyjnej Cechu w Wodzisławiu Śląskim, Michał Tront- właściciel zakładu, Daniel Szuszkowski - kierownik szkolenia praktycznego w ZSP w Pszowie, Daniel Szwankowski - nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP w Pszowie oraz Cezary Stęc - nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP w Pszowie. Uczniowie wykazali bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności motoryzacyjnej.
Zwycięzcami konkursu "Mechanik Roku 2024/2025" zostali:
I miejsce - Szymon Buchta (ZSP w Pszowie),
II miejsce – uczeń ZSM w Raciborzu),
III miejsce – Szymon Dzierżenga (ZSP w Pszowie).
Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe na uroczystej akademii 27 czerwca 2025 roku.
Zwycięzca konkursu Szymon Buchta zostanie zwolniony z części praktycznej egzaminu czeladniczego.
Sponsorami nagród rzeczowych w konkursie są:
Firma Tom Car Auto Części z Pszowa oraz Firma Auto MIX ze Skrzyszowa.
5
WYŚCIG TALENTÓW
Kacper Smołka, uczeń klasy 5T Technikum Pojazdów Samochodowych zdobył trzecie miejsce w październikowej edycji Konkursu „Wyścig Talentów” 2024/2025.
Do majowego wielkiego finału, w którym główną nagrodą jest 10.000 zł, oprócz Kacpra Smołki zakwalifikował się jego kolega z klasy Bartosz Falkowski (10 miejsce w finale miesiąca.)
Gratulujemy i życzymy sukcesów w Wielkim Finale.
Zapraszamy pozostałych uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
https://wyscigtalentow.pl/zapisy/
WYWIADÓWKI
Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami, które odbędą się w dniach od 25 do 28 listopada wg harmonogramu:
Archiwum Aktualności